Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

BOYS BASKETBALL

Two Harbors 39-41—80

Silver Bay 38-41—79

Two Harbors — Cameron Bugge 2, Carson Wenger 6, Ricky Brenna 7, Jeremy Carter 4, Jayden Ruberg 58, Ryan Nowacki 3. Totals 25 20-29 80.

3-point goals — Carter, Ruberg 5.

Cook County — Kaleb Kreck 3, Mason Ollman 20, Riley Tiboni 30, Weston Monson 24, Derek Thompson 2. Totals 28 13-25 79.

3-point goals — Kreck, Ollman, Tiboni 8, Monson 2.

Two Harbors 33-37—70

Cook County 30-29—59

Two Harbors — Cameron Bugge 8, Carson Wenger 12, Ricky Brenna 2, Jeremy Carter 3, Jayden Ruberg 43, Ryan Nowacki 2. Totals 25 14-20 70.

3-point goals — Ruberg 10.

Cook County — Pete Sutton 25, Jordan Porter 12, Will Ramberg 22. Totals 19 16-20 59.

3-point goals — Sutton 4, Porter.

Silver Bay 78, Wrenshall 71

GIRLS BASKETBALL

Two Harbors 31-24—55

Cook County 30-19—49

Two Harbors — Kate Thomasen 4, Jada Larson 8, Laura Erickson 11, Morgan Beardsley 10, Elise Poe-Johnson 5, Tori Bott 11, Tricia Osbakken 6. Totals 19 12-22 55.

3-point goals — Larson 2, Erickson 2, Beardsley.

Cook County — Alyssa Spry 4, Emma Gesch 2, Abbie Crawford 10, Paisley Smith 6, Ariana Poyirier 19, Rhonnie Poyirier 8. Totals 18 9-16 49.

3-point goals — Crawford 2, A. Poyirier 2.

Aitkin 42-25—67

Two Harbors 14-11—25

Aitkin — Jillian MacDonald 5, Lydia Fellerman 2, McKenna MacDonald 6, Noelle Jones 4, Kaija Davies 18, Ramsey Moe 21, Ally Ehnstrom 9, Kendra Gruhlke 2. Totals 25 5-9 67.

3-point goals — J. MacDonald, M. McDonald, Jones 3, Moe 4, Ehnstrom 3.

Two Harbors — Morgan Beardsley 4, Elise Poe-Johnson 1, Tori Bott 15, Isabell Schottenbauer 2, Tricia Osbakken 3. Totals 11 3-8 25.

3-point goals — None.

Silver Bay 50, Wrenshall 44

Silver Bay 46, Northeast Range 44

BOYS HOCKEY

Hibbing-Chisholm 2-1-1—4

North Shore 0-0-1—1

First period — 1. HC, Ethan Lund (Mitchell Ziemba, Nic Cicchi), 2:54 (pp); 2. HC, Lund, 4:16 (sh).

Second period — 3. HC, Matt Edmonds (Ziemba), 6:32 (pp).

Third period — 4. HC, Cicchi (Leyton Hugger, Ziemba), 11:08; 5. NS, Mason Meyer, 13:39 (sh).

Saves — Carter Smith, HC, 28; Cameron Roy, NS, 39.

North Shore 2-1-1—4

Proctor 0-1-1—2

First period — 1. NS, Will Olson (Ryder McMillen), 13:50; 2. NS, Sully Tikkanen, 14:41.

Second period — 3. NS, Olson, 14:10; 4. P, Zach Gunderson (Reece Ward, Isaac Mosher), 16:28.

Third period — 5. NS, Wyatt Haugen (Connor Somnis, Mason Meyer), 8:23; 6. P, Connor Bushbaum, 9:41.

Saves — Cameron Roy, NS, 28; Lucas Fulton, P, 31.

GIRLS HOCKEY

North Shore 0-0-0—0

Duluth Marshall 2-1-1—4

First period — 1. Olivia Boettcher (Helaina Orn, Emily Lemker), 6:51; 2. Emilia McGiffert (Orn, Maren Friday), 12:51.

Second period — 3. Caitlin Breen (Friday, Lili Aamodt), 4:24 (pp).

Third period — 4. Breen (Victoria Thorson), 5:46.

Saves — Maureen Dwyer, NS, 55; Charlesa Prior, DM, 8.

North Shore 0-1-1—2

Dodge County 2-3-1—6

First period — 1. DC, Sam Eberling (Kennedy Kraus, Kennedy Hodgkins), n/a; 2. DC, Hodgkins (Malla Schubert), n/a.

Second period — 3. DC, Natalie Ahern (Olivia Lamb, Schubert), n/a; 4. DC, Schubert (Kraus, Kayla Schubert), n/a; 5. DC, Olivia Smallbrock (Kraus), n/a; 6. NS, Callie Klemmer (Hope Ernest), n/a.

Third period — 7. DC, M. Schubert, n/a; 8. NS, Rheo Johnson (Emily Seipke, Chloe Hietala), n/a.

Saves — Maureen Dwyer, NS, 37; Sky Hughes, DC, 15.

North Shore 1-2-1—4

Superior 1-0-0—1

First period — 1. NS, Gracie Komarek (Jessie Ketola, Rheo Johnson), 7:10; 2. S, Lucy Drougas (Brooklyn Burger), 9:43 (sh).

Second period — 3. NS, Emily Seipke, 4:00; 4. Johnson (Chloe Hietala), 10:30.

Third period — 5. Komarek, 1:55.

Saves — Maureen Dwyer, NS, 33; Presley Beron, S, 33.

ALPINE SKIING

Section 7A Meet

At Giants Ridge

Boys

Teams

1. Stillwater, 478; 2. Duluth East, 436; 3. Forest Lake, 427; 4. Blaine, 402; 5. Chisago Lakes, 397; 6. Hibbing, 344; 7. Mahtomedi, 341.5; 8. Cook County-Silver Bay, 335; 9. White Bear Lake, 325; 10. Cloquet-Esko-Carlton, 325; 11. Virginia Area, 321; 13. Hermantown, 299; 19. Duluth Marshall, 197.

Individuals

1. Kaarl Damberg, Mounds View, 1:14.90; 2. Thomas Borash, Hermantown, 1:15.18; 3. Thomas Heren, Cloquet-Esko-Carlton, 1:15.85; 4. Parker Smith, Stillwater, 1:17.34; 5. Bren Elleson, Duluth East, 1:17.60; 6. Trgyve Myers, Mahtomedi, 1:17.92; 7. Karl Gaertner, Stillwater, 1:18.39; 8. Adam Gaertner, Stillwater, 1:19.26; 9. Jamie Mower, Chisago Lakes, 1:20.09; 10. Zachary Trotto, Forest Lake, 1:20.50; 11. Ethan Barclay, Stillwater, 1:20.85; 12. Jack Borash, Hermantown, 1:21.33; 13. Carter Blondel, Blaine, 1:22.10; 14. Cale Hendricks, Duluth East, 1:22.55; 60. Elijah Blanck, Cook County-Silver Bay.

Girls

Teams

1. Stillwater, 457; 2. Cook County-Silver Bay, 418; 3. Chisago Lakes, 390; 4. Hermantown, 386; 5. Duluth East, 385; 6. White Bear Lake, 384; 7. Forest Lake, 382; 8. Centennial, 352.5; 9. Mahtomedi, 349; 10. Hibbing, 326; 15. Cloquet-Esko-Carlton, 257; 16. Virginia Area, 232.5.

Individuals

State Qualifiers

1. Ashley Winberg, Hermantown, 1:20.52; 2. Reilly Wahlers, Cook County-Silver Bay, 1:23.66; 3. Maggie Blanding, White Bear Lake, 1:24.40; 4. Kendra Winberg, Hermantown, 1:24.66; 5. Kirsten Anderson, Stillwater, 1:24.73; 6. Cierra Karels, Cambridge-Isanti, 1:25.36; 7. Margaret Duncan, Duluth Denfeld, 1:26.72; 8. Sydney Jolowsky, Hibbing, 1:27.07; 9. Sophie Janzig, Chisago Lakes, 1:27.16; 10. Megan Cartier, Chisago Lakes, 1:28.72; 11. Kate Thickens, Duluth Marshall, 1:28.76.

NORDIC SKIING

Ely Pursuit Invitational

At Hidden Valley

Boys

Teams

1. Ely, 384; 2. Cloquet-Esko-Carlton, 367; 3. Duluth Marshall, 344; 4. Mesabi East, 340; 5. Duluth East, 323; 6. Grand Rapids, 310; 7. Duluth Denfeld, 270; 8. Proctor-Hermantown, 186; 9. Two Harbors-Cook County, 45.

Individuals

1. Jasper Johnston, Ely, 25:08.7; 2. Aidan Ripp, Cloquet-Esko-Carlton, 25:27.6; 3. Declan Hutchinson, Duluth Marshall, 29:22.1; 4. 29:25.4; Sam Stertz, Grand Rapids, 29:25.4; 5. James Schwinghamer, Ely, 29:25.4; 66. Lance Bartol, TH-CC, 41:13.4.

Girls

Teams

1. Duluth East, 386; 2. Ely, 351; 3. Mesabi East, 340; 4. Duluth Marshall, 324; 5. Grand Rapids, 291; 6. Cloquet-Esko-Carlton, 277; 7. Duluth Denfeld, 277; 8. Two Harbors-Cook County, 219; 9. Proctor-Hermantown, 219; 10. Hibbing, 149.

Individuals

1. Gretchen Haggenmiller, Duluth East, 32:59.2; 2. Clara Kramer, Duluth East, 34:13.7; 3. Megan Bettendorf, Proctor-Hermantown, 34:31.5; 4. Natalie Fultz, Mesabi East, 34:46.9; 5. Lydia Skelton, Mesabi East, 35:12; 48. Cedar Gordon, TH-CC, 41:35.2; 60. Autumn Smith, TH-CC, 43:31.9; Aspen Huddleston, TH-CC, 45:37.2; 70. Brooklyn Smith, TH-CC, 46:37.7.

randomness