Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

BOYS BASKETBALL

Two Harbors 18-39—57 Proctor 38-36—74

Two Harbors — Dylan Barrick 1, Cam Bugge 2, Carson Wenger 10, Andrew Elmquist 2, Ricky Brenna 6, Jayden Ruberg 36. Totals 20 11-14 57.

3-point goals — Wenger 3, Brenna 2, Ruberg.

Proctor — Jacob Pioro 16, Connor St. Germaine 8, Dylan Hom 18, Carter DuMars 9, Will Vogel 6, Carter Fuchs 4, Quincy Clark 13. Totals 25 13-20 74.

3-point goals — Pioro 3, Clark 3, St. Germaine 2, Hom 2, DuMars.

Two Harbors 26-25—51 North Woods 46-48—94

Two Harbors — Dylan Barrick 2, Carson Wenger 9, Jeremy Carter 9, Jayden Ruberg 27, Ryan Nowacki 4. Totals 17 12-14 51.

3-point goals — Carter 3, Ruberg 2

North Woods — Cade Goggleye 11, Dylan Chiabotti 11, Chase Kleppe 7, TJ Chiabotti 16, Trevor Morrison 13, Darius Goggleye 11, Ian Sherman 19, Tanner Barto 4, Kent Villebrun 2. Totals 38 11-18 94.

3-point goals — C. Goggleye 2, D. Chiabotti 2, Sherman 3.

GIRLS BASKETBALL

Two Harbors 24-36—60 Silver Bay 17-13—30

Two Harbors — Tori Bott 14, Mary Libby 3, Kate Thomasen 2, Jada Larson 12, Laura Erickson 2, Morgan Beardsley 7, Elise Poe-Johnson 9, Isabell Schottenbauer 5, Tricia Osbakken 4, Shayla Marxen 2. Totals 21 11-28 60.

3-point goals — Schottenbauer.

Silver Bay — Julia Littlewolf 2, Kaylee Volesky 2, Alexxa DeQuevedo 7, Lily Lewis 9, Hannah Thums 10. Totals 10 10-18 30.

3-point goals — None.

BOYS HOCKEY

Int'l Falls 0-0-1—1 North Shore 1-2-0—3

First period — 1. NS, Lucas Stadler (Isaac Swanson), 2:29.

Second period — 2. NS, Will Olson (Cole Komarek, Mason Meyer), 8:25; 3. NS, Sam Johnson (Connor Somnis, Ryder McMillen), 15:01.

Third period — 4. IF, Bradyn Dremmel (Brady Wicklund), 12:40.

Saves — Cameron Roy, NS, 33; Mitchell Nemec, IF, 21.

GIRLS HOCKEY

North Shore 0-1-0—1 Cambridge-Isanti 1-1-2—4

First period — 1. CI, Madelyn Skelton (Ashton Parnell, Riley Parnell), 15:19.

Second period — 2. NS, Gracie Komarek (Jessie Ketola), 6:11; 3. CI, Alana Fix (Rilee Winters, Skelton), 6:50 (pp).

Third period — 4. CI, Ashley Schultz (R. Parnell, Jasmyn Sibell), 0:18; 5. CI, Winters, 9:40 (sh).

Saves — Maureen Dwyer, NS, 38; Jordan Milliam, CI, 20.

ALPINE SKIING

Thursday's Late Results Gitchi Gummi Invite At Mont du Lac

Boys Teams

1. Minneapolis Washburn, 301; 2. Brainerd, 284; 3. Duluth East, 274; Hibbing, 258; 5. Virginia Area 240; 6. Cook County-Silver Bay 202; 7, Minneapolis Southwest, 200; 8. Hermantown, 194; 9. Cloquet-Esko-Carlton 175; 10. Duluth Marshall, 141.

Individuals

1. Thomas Heren, CEC, 1:03.33; 2. Luke Conway, MW, 1:04.58; 3. Thomas Borash, Herm, 1:05.02; 4. Zach Bion, MW, 1:05.57; 5. Jack Borash, Herm, 1:07.09; 6. Oliver Mueller, MSW, 1:07.42; 7. Brandon Neifert, B, 1:08.39; 8. Bren Elleson, DE, 1:09.06; 9. Blaine Walli, Hibb, 1:09.35; 10. Max Darkow, B, 1:09.64.

Girls Teams

1. Minneapolis Southwest, 278; 2. Brainerd, 272; 3. Cook County-Silver Bay, 237; 4. Minneapolis Washburn, 234; 5. Duluth East, 215; 6. Hibbing, 196; 7. Virginia Area, 190; 8. Hermantown, 112; 9. Cloquet-Esko-Carlton, 95.

Individuals

1. Elsa Peterson, MSW, 1:05.34; 2. Kendra Winberg, Herm, 1:05.47; 3. Reilly Wahlers, CCSB, 1:06.52; 4. Rachel Tanner, MSW, 1:06.82; 5. Sydney Jolowsky, Hibb, 1:09.58; 6. Erin Hoelzel, B, 1:10.49; 7. Margaret Duncan, Duluth Denfeld, 1:10.65; 8. Ahnika Berg, MW, 1:10.91; 9. Sela Backstrom, CCSB, 1:11.07; 10. Alli Krantz, B, 1:11.10.